مقالات

فرمهای ازت جذب گیاه

دسته: مقالات
منتشر شده در پنج شنبه, 11 تیر 1394 20:41
نوشته شده توسط پایش سبز
بازدید: 1868

سه فرم ازت که بوسیله گیاه جذب می شوند.عبارتند از 1 ازت نیتراتی 2 ازت آمونیومی 3 ازت آمینی 

اوره بعد از مصرف توسط فعالیتهای آنزیمی سریع تبدیل به آمونیوم شده وآمونیوم نیز در خاک به نیترات تبدیل می گردد.گیاه فرمهای آمونیومی  نیتراتی را برای رفع نیازش جذب می کند که تلفاتی نیز در خاک برای این فرم ازت رخ می دهد.

 آمونیوم می تواند تبخیر شود و فرم تیترات هم ممکن است دچار آبشویی شده یا به NO2 تبدیل شده وتبخیر گردد وبه این طریق از دستراس گیاه خارج گردد.

 آمونیوم توسط ریشه جذب شده وبه آمین تبدیل می شود برای این تبدیل ریشه باید مقادیری کربوهیدرات هزینه نماید. یعنی جذب آمونیوم بیشتر نیاز به کربوهیدرات (ساخته شده توسط برگهای) بیشتر برای ساخت آمین نیاز است.

 اگر کربوهیدرات محدود محدود باشد " آمونیوم " برای گیاه سمی خواهد شد.فرم نیترات نیز توسط ریشه مانند تبدیل آمین به برگهای گیاه می رود. و در آنجا از کربوهیدرات یا (انرژی) استفاده کرده وازت " آمینی " تولید می نماید از انجائیکه کربوهیدرات بیشتری در برگها نسبت به ریشه وجود دارد نیترات برای گیاه ایجاد سمیت نمی نماید پس برای تبدیل فرمهای ازت گیاه نیاز به کربوهیدرات یا انرژی دارد، که نیترات انرژی بیشتری نیاز دارد گیاه در زمانهای بحرانی از قبیل مواقع تنش پر شدن میوه یا دانه نیاز شدید به کربوهیدرات دارد.( درضمن اینکه ریشه های گیاه هم برای نیاز به مواد قندی ساخته شده در برگ دارند.)

در این دوره ها گیاه انرژی لازم برای تبدیل منابع ازته به آمین برای متابولیسم را ندارد .معمولا پر شدن اندامهای مصرفی در بعضی ازاوقات دچار مشکل می گردد.برای حل این مشکل می توان نیتروژن رابه فرم آمینی مستقیما دراختیار گیاه گذاشت تا بدون صرف انرژی بتواند برای متابولیسم و ساخت اسید امینه وکلروفیل از آن استفاده کرده وگیاه را دچار تنش نسازد همچنین این فرم از ازت رشد رویشی بی رویه و به دنبال ان جلوگیری از تولید میوه وحساسیت و( مشکل کودهای ازته ) را نیز تحریک نمی نماید.

گرونید یکی از محصولات تولیدی شرکت پایش سبز  است که حاوی %15 آمین می باشد. گیاه این فرم از ازت رابدون تبدیل مستقیما به مصرف می رساند واین نوع از نیتروژن با هیچ کدام از کاتیونها وآنیونها برای جذب رقابت نمی کند و مستقیما جذب می گردد

. به همراه آمین استند حاوی کلسیم نیز می باشد که به فرم خاصی بوده که حلالیت زیادی در آب داشته ودرصد جذب بالایی درون گیاه دارد.که حضور کلسیم به همراه آمین باعث یکسری اثرات هورمونی روی گیاه می شود. همچنین کلسیم موجود در گرونید باعث کاهش ناهنجاری های فیزیولژیکی ناشی از کمبود کلسیم گیاهان با نیاز کلسیم بالا ( مثل سیب ، گوجه فرنگی و ... ) می گردد و دیواره سلولی بافتها را محکم می سازد.

بکار گیری گرونید باعث افزایش مقاوت گیاه به آفات وبیماریها به خاطر فرم کلسیم بکار رفته و عدم مصرف ازت نیتراته و رشد بی رویه رویشی در گیاهان می شود.مصرف گرونید باعث بهبود رشد و افزایش رنگ سبز گیاه (کلروفیل) ونیز افزایش سطح قطر ساقه وتوانایی گیاه در مقابله با تنشهای محیطی می گردد. که در نهایت باعث افزایش کمیت وکیفیت محصول تولیدی می گردد. مصرف ازت فواید بسیاری برای گیاه دارد ویکی از ضروری ترین عناصر مورد نیاز برای فتوسنتز ورشد گیاه محسوب می شود. ولی در بعضی از مواقع خصوصا در شرایط تنش اثرات منفی روی محصول می گذارد.( رشد بی رویه ونازک شدن ساقه وحساسیت به آفات وبیماریها به خاطر نازک بودن دیواره سلولی و...) گرونید با دارا بودن ازت آمینی اثرات منفی مصرف ازت را بهمراه ندارد.

 


 

GROW NEED کود کلسیم گرو نید

نقشه گوگل

شماره های تماس :
تلفکس : 38260549 – 035
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
آدرس ما :
یزد ، بلوار داشجو ، روبروی بانک ملی
نبش کوچه صالحیه ، طبقه فوقانی پخش منتظری واحد 5

بخشهای کاری شرکت پایش سبز

    * تولید کودهای کامل قابل حل در آب شامل NPK پودری و مایع ، ریز مغذی ها ی کلاته و کودهای بر پایه تنظیم کننده های رشد گیاهی
    * تولید کودهای گرانوله و پلیت کند رها مخصوص مصرف خاکی NPK، کودهای ارگانیک و هیومیک اسید
    * فروش مواد اولیه به کارخانه های تولید کودهای هیومیک اسید

بخش بازرگانی شرکت پایش سبز

در حال حاضر محصولات تولیدی شرکت پایش سبز در کل کشور پخش و فروش میگردد.همچنین صادرات به کشورهای همسایه نیز طبق آنالیز صورت پزیرفته است.  لذا خواهشمند است در صورت تمایل به فروش، شرایط کارکرد در منطقه را جویا شوید. پیشاپیش از همکاری شما توزیع کنندگان و کشاورزان عزیز کمال تشکر و قدر دانی را دارم.