مقالات

نقش عناصر روی مشخصه های عملکرد پسته

دسته: مقالات
منتشر شده در شنبه, 30 خرداد 1394 21:14
نوشته شده توسط پایش سبز
بازدید: 1492

 

درصد مغزداري پسته:

بطور كلي پوكي پسته در طي 2 مرحله رخ مي دهد. 1 – در طي تشكيل ميوه ، اولين ميوه هاي پوك در زمان تشكيل ميوه توليد مي شوند. در اين زمان لوله گرده خوب رشد نكرده ، جنين تشكيل نشده،‌و در نتيجه ميوه پوك مي شود.( بعلت گرده افشانی ضعیف درنتیجه کمبود عناصر روی و بر) 2 – پوكي در حين پر شدن ميوه (تيرماه)، ظرفيت ذخيره كربوهيدرات درختها درصد پر شدن ميوه ها را تعيين مي كند. . در طي تحقيقي اثرات مثبت ميزان آهن برگ روي وزن ميوه پسته نشان داده شد اما روي درصد خنداني اثري نداشت.  مشخص شد كه احتياج درخت پسته به مواد غذايي K,N در طول دوره ميوه دهي و رشد دانه و بلوغ زياد است. ( معمولا از سولفات آمونیوم بعنوان منبع نیتروژن و سولفات پتاسیم بعنوان منبع  تامین پتاس در ماهای خرداد و تیر در باغات پسته استفاده می شود که مصرف این کود های قابل حل تاثیر بسزایی در مغز گرفتن پسته و افزایش اونس همچنین کاهش پوکی و دهن بست دانه های پسته دارد.)

شاخصه عملکرد: كاهش منگنز و روي با كاهش توليد ميوه در درختان همراه است در نتيجه برطرف كردن كمبود اين عناصر توليد ميوه را افزايش مي دهد . كاربرد روي در اواخر دوره خواب روي شاخ و برگ سطح روي را در جوانه ها تقويت كرده و روي مورد نياز براي تلقيح موفق را تأمين مي كند.

درصد خنداني: بين تيمارهاي مختلف از نظر درصد خنداني تفاوت وجود دارد. بيشترين خنداني در تيمار N+B مشاهده شد.رد. محلول پاشي بور در اواخر دوره خواب درصد خنداني را افزايش مي دهد. B نيز تا غلظت معيني درصد خنداني را در پسته افزايش مي دهد،همچنین، چنانچه غلظت بور در گياه از حد معيني تجاوز كند درصد خنداني كم مي شود.

درصد ميوه مغزدار:

بيشترين ميزان ميوه مغزدار در تيمار B و در درجه دوم B+Zn ديده شد. بقيه تيمارها از نظر درصد مغزدار بودن تقريباً در يك سطح هستند.در كمبود شديد روي بيش از 80% ميوه ها پوك خواهند شد و چنانچه كمبود شديد نباشد بيش از 20 درصد ميوه ها پوك نخواهند شد.محلول پاشي درختان مبتلا به كمبود بر درصد تندش دانه هاي گرده را افزايش مي دهد.

محلول پاشي اوره در بهار مؤثرتر از كاربرد ازت در خاك بوده و اثر مثبتي روي fruit set و اندازه ميوه و مقدار محصول دارد.

 در ميوه هاي خزان كننده ، محلول پاشي پاييزه B مي تواند اثر مثبتي در افزايش ميزان غلظت B در گل و افزايش Fruit Set داشته باشد. همچنين مشخص شده سطح پائين بر، ميزان Fruit Set و نمو ميوه و در نهايت بازارپسندي را كاهش مي دهد.طي تحقيقي ابراز داشت، محلول پاشي اوره در بهار مؤثرتر از كاربرد آن در خاك است و Fruit Set و اندازه ميوه و مقدار محصول نقش مهمي دارد.

 

نقشه گوگل

شماره های تماس :
تلفکس : 38260549 – 035
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
آدرس ما :
یزد ، بلوار داشجو ، روبروی بانک ملی
نبش کوچه صالحیه ، طبقه فوقانی پخش منتظری واحد 5

بخشهای کاری شرکت پایش سبز

    * تولید کودهای کامل قابل حل در آب شامل NPK پودری و مایع ، ریز مغذی ها ی کلاته و کودهای بر پایه تنظیم کننده های رشد گیاهی
    * تولید کودهای گرانوله و پلیت کند رها مخصوص مصرف خاکی NPK، کودهای ارگانیک و هیومیک اسید
    * فروش مواد اولیه به کارخانه های تولید کودهای هیومیک اسید

بخش بازرگانی شرکت پایش سبز

در حال حاضر محصولات تولیدی شرکت پایش سبز در کل کشور پخش و فروش میگردد.همچنین صادرات به کشورهای همسایه نیز طبق آنالیز صورت پزیرفته است.  لذا خواهشمند است در صورت تمایل به فروش، شرایط کارکرد در منطقه را جویا شوید. پیشاپیش از همکاری شما توزیع کنندگان و کشاورزان عزیز کمال تشکر و قدر دانی را دارم.